Aleksander Fronczek

Photoshop Disasters + Americans are NOT Stupid

In różnorodności on 7 września 2009 at 22:41

Praktycznie każda osoba która publikuje treści w internecie skomentowała ostatnio na swoim blogu, blipie itp. wielki FAIL Microsoftu dotyczący spapranej modyfikacji polskiej wersji strony z aplikacjami biznesowymi. Wszystko zaczęło się od publikacji tej pomyłki na blogu Photoshop Disasters który zajmuje się publikowaniem materiałów reklamowych itp. w których graficy (nie) popisali się swoją wyobraźnią i stworzyli czasem wręcz karykatury ludzi w swych pracach.

Błąd Microsoftu polegał na zamianie osoby czarnoskórej występującej w amerykańskiej wersji portalu na białego mężczyznę w polskiej wersji portalu. Być może nie wzbudziło by to takiego zainteresowania portalu PD gdyby nie fakt, że zamieniono tylko głowy tych postaci, a zostawniono widoczną na grafice dłoń bez zmian..

Niektórzy dopatrzyli się także tego, że laptop na zdjęciu to MacBook z zamazanym logo, a także, że monitor jest najwyraźniej w wersji wireless ponieważ nie jest do niczego podłączony 😉

Ale co jest tak naprawdę ciekawe to fakt, że nikt z sławniejszych blogerów nie wspomniał nawet o innej wpadce dotyczącej różnic w wersjach strony internetowej. Mianowicie portal Photoshop Disasters opublikował screeny portalu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który w wersji polskojęzycznej użył 3 białoskórych postaci (nie wiem jak to nazwać 🙂 ), a w wersji anglojęzycznej zamieniono jednego lekarza na czarnoskórego.

Oczywiście komentatorzy (w większości Amerykanie) skomentowali różnicę jako rasistowską i nie potrafili się nadziwić dlaczego ktoś coś takiego robi?? Nie pomagają nawet komentarze polaków tłumaczące, iż w Polsce osób czarnoskórych jest naprawdę mało i reklama, której targetem są Polacy (99,9% Polaków jest biała, nie znalazłem nawet statystyk o tym mówiących więc mniejszości żółta i czarna są jak na razie znikome) powinna zawierać symbole które Polacy zrozumieją i będą w stanie się z nimi zidentyfikować, a raczej czarnoskóry lekarz nie jest aż tak popularny aby nie wyróżniać się na takim obrazie. Nie pomagają nawet komentarze, w których zauważono, że czarnoskórą postać dodano do obrazka a nie usunięto. Ponieważ gdy tworzymy w Polsce stronę internetową to pewnie poza znikomymi przypadkami tworzymy najpierw polskojęzyczną stronę serwisu, a potem robimy tłumaczenie strony i ewentualnie modyfikujemy interfejs (chociaż rzadko to się zdarza bo i po co?). Więc tak naprawdę osoby odpowiedzialne za portal UM postanowiły skierować reklamę do innej grupy odbiorców zależnie od używanego języka. I w przypadku takiej ‚firmy’ jak uniwersytet medyczny takie zróżnicowane ma uzasadnienie. Prawdopodobnie większość czarnoskórych osób w Polsce to studenci z afrykańskich i nie tylko krajów, więc aby uatrakcyjnić przekaz portalu dla takich osób postanowiono dodać postać z którą mogą się identyfikować, przez co łatwiej przyswoić przekaz komunikatu jakim jest treść strony internetowej. Dodatkowo w anglojęzycznych newsach można znaleźć komunikaty kierowane do amerykańskich studentów (o zmianie planu itp) więc uczelnia posiada takowych przez co zmiana obrazka jest jeszcze bardziej uzasadniona.

Fakt ten zauważyli chyba tylko Polscy komentatorzy (którzy się zmobilizowali w obronie Polski przed łatką totalnie rasistowskiego kraju), a ludzie z u es ej? No cóż może to tylko przypadek ale większość wpisów ma lamerski charakter osób które w Polsce są określane jako dzieci neo (po co czytać wpisy innych osób zwłaszcza jak mają więcej niż linijka tekstu? Przecież można po obejrzeniu pobieżnie obrazków napisać, że Polska to kraj rasistowski, pełen zakompleksionych ludzi, którzy nigdy nosa za granicę kraju nie wytknęli).

Dlaczego o tym piszę? Piszę ponieważ nie chcę aby przez błędną interpretację kraj w którym mieszkam i z którym jestem identyfikowany był identyfikowany z rasizmem i ciemnotą. Piszę aby reakcja Polaków którzy odparli oskarżenia w komentarzach nie została przeoczona a raczej pochwalona jako pozytywny patriotyzm.

Piszę także dlatego aby zainteresować polskie uczelnie nowymi mediami. Konkretnie chodzi mi o to, że Microsoft za swoją ewidentną pomyłkę przeprosił na swoim koncie na Twitterze i sprawa w sumie ucichła, a nawet został za to pochwalony za to przez polskich blogerów. A co zrobił uniwersytet? Usunął w wersji anglojęzycznej czarnoskórego lekarza… a ponadto nie wydał żadnego oświadczenia, zresztą jedynym miejscem na takowe mogłaby być podstrona z aktualnościami/newsami więc medium raczej trudne do rozpowszechnienia w internecie. I szkoda wielka szkoda, że tak się stało. Wersje powinny zostać bez zmian, a uczelnia powinna wydać oświadczenie tłumaczące taką dywersyfikację strony internetowej i zamknąć tym paszcze amerykanów którzy obarczeni swoją przeszłością wszędzie doszukują się rasizmu i na siłę starają się być politycznie poprawni. Nie stało się tak, szkoda.

Nie było by całej sytuacji gdyby wykazanie się szczyptą inteligencji z strony amerykanów, dziwi to zwłaszcza, że przecież Americans are not stupid..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: